Klášter benediktinů na Slovanech (Emauzy)

Všechny kategorie > Historie a umění > Duchovní památky

Klášter benediktinů na Slovanech (Emauzy)

Klášter benediktinů na Slovanech, neboli Emauzský klášter či klášter benediktinů u chrámu panny Marie a slovanských patronů je Národní kulturní památkou a najdeme jej v Praze - Novém Městě, v prostoru mezi ulicemi Vyšehradská, Trojická, Pod Slovany a Na Slovanech. Původní název kláštera byl Na Slovanech. Druhé pojmenování je z roku 1372, kdy se učedníkům cestou do Emauz předčítala část evangelia.

V klášteře vznikla hlaholská část remešského evangeliáře. Na tento evangeliář přísahali při korunovaci francouzští králové od poloviny 16. do 18. století.

Klášter založil 21. listopadu 1347 král Karel IV. pro řád slovanských benediktinů. V roce 1371 byl u kláštera postaven kostel zasvěcený panně Marii, svatému Jeronýmovi, slovanským věrozvěstům Cyrilu a Metodějovi a českým světcům Vojtěchovi a Prokopovi. Klášter byl postaven na skalním výběžku v sousedství kostela svatého Kosmy a Damiána a byl součástí výstavby Nového Města v roce 1348. V areálu kláštera je konventní chrám, jižně přiléhá kvadratura s rajským dvorem. Západní část kláštera tvoří novější budovy postavené v první polovině 19. a ve třicátých letech 20. století. Do areálu kláštera patří také kaple svatého Kosmy a Damiána.

Původně byl klášter postaven v gotickém slohu. V 17. a 18. století byl klášter přestavěn v barokním slohu a rozšířen o jedno patro. Ke kostelu byly přistavěny dvě raně barokní věže. V roce 1880 až 1890 prodělal klášter přestavbu v novogotickém stylu. V roce 1929 až 1930 byl komplex kláštera upraven podle návrhu architekta Bohumila Hypšmana. V roce 1942 byli benediktini gestapem vyhnáni z kláštera a ten po té sloužil jako vojenský lazaret. Na konci druhé světové války při osvobozování Prahy byl při spojeneckém náletu poničen kostel a klenby v klášteře. V padesátých letech 20. století byl klášter a kostel opraven a stal se majetkem státu. Při rekonstrukci kláštera byly rekonstruovány klenby, kostel a zničené kostelní věže byly nahrazeny betonovými křídly s pozlacenými hroty. V klášteře pak bylo sídlo Československé akademie věd. Po sametové revoluci je majetkem kláštera a kostela Benediktinské opatství v Emauzích.

Kraj

Hlavní město Praha

Okres

Hlavní město Praha

Město

Praha

Adresa

Na Slovanech

Zajímavé odkazy:
Vybrané ubytování v nejbližším okolí, 5 km, 10 km, 20 km
  • 1.
    HOTEL ANTIK CITY

    HOTEL ANTIK CITY

    Elegantní, nově zrekonstruovaný hotel Antik City je situován v tiché uličce na Novém Městě v blízkosti Václavského náměstí, v samém srdci finančního a obchodního centra historické Prahy. více informací
  • 2.
    Hotel Svatý Jan

    Hotel Svatý Jan

    Hotel Garni U Sv. Jana nabízí jedinečnou příležitost romantického ubytování s nádechem mystiky v budově bývalé fary kostela Sv. Jana Na Skalce. Hotel je zasazen uprostřed starodávné zahrady v docházkové vzdálenosti do ... více informací
    | Praha
  • 3.
    Pension & Hostel ARTHARMONY

    Pension & Hostel ARTHARMONY

    5 minut pěší chůze od Václavského náměstí najdete náš Pension & Hotel ARTHARMONY. Prostředí pensionu má charakter rodinného bydlení, nikoliv jen zastávky na přespání. Celý objekt je nekuřácký, přátelská oáza pro kuřáky ... více informací
Turistické objekty v nejbližším okolí, 5 km, 10 km, 20 km
Celkem záznamů: 39
1 2 3 4
ukázat na mapě
Dnes
9/21
Slabý déšť
Zítra
13/25
Jasno
Pozítří
9/23
Jasno
Byl jsem tu

Vaše hodnocení

zpracovávám data... zpracovávám data...

Vyberte počet hvězdiček

5 hvězdiček znamená nejlepší hodnocení

* Zde můžete vložit slovní hodnocení

Děkujeme, Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

Zeptat se návštěvníků

Zeptat se

Vaše otázka

zpracovávám data... zpracovávám data...

Abyste se mohli ptát, musíte být registrováni a přihlášeni