Zobrazit ostatní články k městu

Radost Martina je hus a džbán vína

Kraj: Jihomoravský kraj

Okres:Brno-město

Město:Brno

    Mezi další oblíbené lidové veselice patříval odjakživa 11. listopad, svátek svatého Martina. Tradice čekání na jeho příjezd „na bílém koni“, symbolizující neodvratně se blížící nadvládu zimy, či hodování „martinských husiček“ přetrvala do dnešních dnů, v posledních letech se navíc vrací další velmi příjemný obyčej s tímto svátkem spojený – slavnost představení nového, tzv. svatomartinského vína.

    Bujaré oslavy vážící se k 11. listopadu nejsou skutečně ničím novým. Svátek tohoto světce, biskupa a patrona chudých (dále pak patrona mimo jiné vojáků, vinařů, pastýřů, domácích zvířat a hus), byl důležitým dnem v životě pracujícího lidu – čeledínové a děvečky v tento den zpravidla měnívali nebo prodlužovali svou stávající službu a dostávali za ni mzdu, uzavíraly se smlouvy mezi obcí a obecním pastýřem, ovčákem či ponocným, pořádaly se dobytčí a koňské výroční trhy, na mnoha místech se konaly poutě a hody na oslavu završení sklizně a hospodářského roku… jednoduše samé významné příležitosti ke koštu nového vína jako stvořené!

    Vítání „mladého vína“ mělo svou tradici samozřejmě především v typických vinařských oblastech, jeho masové šíření i mimo ně je otázkou především dobré marketingové strategie, jak ji již léta vybrušují vždy třetí čtvrtek v listopadu např. francouzští vinaři pod sloganem „Le beaujolais nouveau est arrivé!“ (Nové beaujolais je tady!).

    Vzkříšení tradice prvního přípitku novým vínem se v posledních letech velmi úspěšně chopili i čeští vinaři, resp. Vinařský fond České republiky, který zavedl ochrannou známku „Svatomartinské víno“. O její udělení se mohou každoročně ucházet všichni vinaři registrovaní v České republice, pokud splní předepsané podmínky (týkající se především odrůdy a charakteru vína). Povolené odrůdy jsou pouze čtyři – Müller Thurgau a veltlínské červené rané u bílých vín, u červených pak modrý portugal a svatovavřinecké, víno by mělo být navíc suché, lehké, svěží s nízkým obsahem alkoholu (obvykle okolo 12 %) a výrazným ovocným charakterem. Dále pak vína procházejí hodnocením nezávislé komise, která je sestavena z řad výrobců a prodejců, kteří mají degustátorské zkoušky, a jejichž výběr by tak měl být konečným konzumentům garancí skutečně kvalitního moku.

    Letos komise posuzovala 205 vzorků (79 bílých, 78 červených a 48 růžových vín), přičemž svou etiketu si ochrannou známkou s vyobrazením sv. Martina na koni může vylepšit 175 vín od 80 firem, resp. pěti českých a zbytku moravských vinařství.

    Kampaň na podporu prodeje kvalitních českých a moravských vín se tento rok nese v duchu zrození, a pod heslem „Svatomartinské je na světě!“ se vyklube z láskyplné náruče vinařů-otců 11. 11. v 11 hodin na řadě míst naší republiky. Jedna z největších akcí proběhne např. v centru Brna na náměstí Svobody (dále též v Bořeticích, Čejkovicích, Uherském Hradišti, Velkých Pavlovicích, Hustopečích aj.). Tak tedy na zdraví a požehnej Pán Bůh ročníku 2008!

Autor: Karolína Tietjenová

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2008-11-04 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zdeDárkové poukazy Spa.cz