Zobrazit ostatní články k městu

Rozhledny Jizerských hor (3.díl)

Kraj: Liberecký kraj

Okres:Liberec

Město:Liberec

    Třetí díl putování po rozhlednách Jizerských hor začíná v okolí Liberce a končí na nejmenší věži, stojící uprostřed rašelinišť.

Nad Prosečí
    Na Prosečském hřebenu, který najdete mezi Libercem, Jabloncem nad Nisou, stávala chata s restaurací a rozhlednou. Historie těchto objektů je dlouhá a smutná. V roce 1892 nechal Německý horský spolek vystavět dřevěnou, 6 metrů vysokou věž. Již po dvou letech musely být provedeny opravy, protože byla poškozena větrem a nakonec ji v roce 1901 zcela zničil blesk. V roce 1908 nechal jablonecký spolek ve spolupráci s architektem Hemmrichem postavit vyšší vyhlídkovou věž, která byla také dřevěná, ale po obvodu krytá. Tu zničil silný vítr v roce 1921. Když v roce 1928 postavil Karel Hübner na Prosečském hřbetu chatu, začal Jablonecký horský spolek budovat opět ve spolupráci s architektem Hemmrichem novou, tentokrát již kamennou, 28 metrů vysokou věž. Byla slavnostně otevřena v roce 1932. Rozhledna, nyní již chráněná lesem, stojí na kopci dodnes, ale není přístupná. Ani v restauraci se nenajíte, protože původní chata vyhořela v roce 2003 a zbyly po ní jen základy. K rozhledně se dostanete autem - pokud pojedete z Liberce do Jablonce nad Nisou po Kunratické silnici, odbočíte před Rýnovicemi doprava na nenápadnou úzkou silnici. Také můžete jet tramvají na trase Liberec – Jablonec n.N. a pak dojít po červené turistické značce (asi 3 km).

Liberecká výšina
    Na Liberecké výšině (na severním okraji Liberce) nechal v roce 1901 postavit továrník Heinrich Liebieg kamennou rozhlednu s restaurací. Stavba architekta Josefa Shmitze, která připomíná středověký hrad, byla vybudována ze starých a použitých kamenů a také hrubá, místy opadaná omítka a stará střešní krytina zastírala skutečné stáří nemovitosti. K objektu byla přistavěna i velká hradní brána, hradby se střílnami a studna. Na počest panovníka bylo místo nazváno Hohenhabsburg a pojmenování Liberecká výšina dostalo až po roce 1945. Stylová restaurace s loveckým salonkem a sklep s vínem byly určeny pro movité zákazníky, pro ty ostatní bylo k dispozici levnější občerstvení. V letech 1960-69 byla provedena nešetrná rekonstrukce, ze stavby zmizely některé původní prvky a celkově byl narušen ráz budovy. Z věže je výhled na Liberec, Ještěd a Jizerské hory, objekt je ale již delší dobu veřejnosti nepřístupný. Liberecká výšina je přístupná autem, nebo můžete jet tramvají do zastávky Liberec – Lidové Sady a pokračovat pěšky po žluté značce (asi 1,5 km).

Rašovka
    Výletní restaurace V Trnčí se zděnou vyhlídkovou věží je dominantou osady Rašovka u Šimonovic v okrese Liberec. Objekt byl postaven na místě původní stejnojmenné restaurace, která zde stála od roku 1898 do července 1962, kdy vyhořela. Věž je přístupná ve stejných provozních hodinách, jako restaurace.

Kopanina
    Tento vrch (657 m) bývá spojován s Českým rájem, ale ve skutečnosti je součástí Ještědsko-kozákovského hřebene. S návrhem na vybudování rozhledny přišel Klub českých turistů v roce 1892. Vypracováním projektu byl pověřen ing. František Duba a již 3.června 1894 proběhlo slavnostní předání 18 metrů vysoké rozhledny, vystavěné z pálených cihel, na konci zakončené cimbuřím. Původní stavba měla otevřenou vyhlídku, ale při rekonstrukci v roce 1936 byla zastřešena. Výhled je z ní trochu jiný, než z ostatních rozhleden Jizerských hor. Je vidět celý Český ráj , Malá skála, řeka Jizera, Bezděz, Ralsko , Máchův kraj, Kozákov i Tábor a také Jizerské hory s Ještědem a Krkonoše. Na rozhlednu je možné dojít z Malé Skály a to po zelené značce (4km), z Frýdštejna po modré (4,5 km) nebo z Rychnova u Jablonce nad Nisou po žluté turistické značce. Autem lze dojet až k Myslivecké restauraci pod Kopaninou, kde je parkoviště a k rozhledně je asi 400 metrů.

    Naše dnešní putování zakončíme Na Čihadle, známém vrchovišti s vyhlídkovou věží s nejvyšším počtem rašelinných ok. Místo bylo pojmenováno podle čihařů, kteří zde lovili ptáky. Přírodní rezervaci, vyhlášenou v roce 1987, najdete v sedle mezi Smědavskou a Černou horou. Vyhlídková věž je vysoká jen cca 4 metry a vybudovala ji Společnost pro Jizerské hory a Správa CHKO Jizerské hory. Patrová trámová konstrukce se 16-ti schody nahradila podobnou věž, která byla pro špatný technický stav zbořena v 90. letech 20. století. Pokud se do této lokality vypravíte, výchozím místem může být třeba Josefův Důl. Souběžně s modře značenou cestou jde naučná stezka. Cesta vede údolím Jedlového dolu na Mořskou cestu a stále po modré značce až k dřevěnému turistickému přístřešku, kde je rozcestí modré a žluté značky. Zde je třeba odbočit po žluté a u informační tabule začíná dřevěná cesta, vedoucí na vyhlídkovou věž. Je z ní krásný výhled po rašeliništi, jezírkách a okolních svazích. Po prohlídce rašeliniště vás cesta dovede zpět na rozcestí. Pak se můžete vrátit do Josefova Dolu stejnou cestou, nebo jít po modré značce a přes Peklo po červené.


Autor: Míla Jaklová - www.turistik.cz

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2008-04-02 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde