Zobrazit ostatní články k městu

Krajinou kamenů a lesostepí

Kraj: Středočeský kraj

Okres:Příbram

Město:Petrovice

    Velikých ohlazených žulových balvanů je krajina okolo městečka Petrovice v okrese Příbram plná. Stojí uprostřed polí, vykukují z krajiny a tvoří tajemná zákoutí v lese. Ten asi nejpopulárnější viklan, nazvaný Husova kazatelna, najdete v hájku na kopci nedaleko Žemličkovy Lhoty.

    K putování okolo Petrovic můžete využít dobře značené okružní cesty nazvané Krajem kamenů, která vás provede přes nejzajímavější vyhlídková místa. Okolo Mikova a Červeného mlýna přes kopec Křemenice, Husovu kazatelnu a Obděnice se starobylým kostelem. Je to příjemná cesta, kde se výhledy střídají s hlubokým údolím nebo temným lesem, a i když v některých úsecích půjdete po silnici, jde většinou o úzké asfaltové cesty, kudy skoro nic nejezdí.

    Startovat můžete z petrovického náměstí, kde lze pohodlně zaparkovat. Problém je totiž v tom, že věřejnou dopravou jsou Petrovice dostupné opravdu jen obtížně. Celá okružní trasa měří asi pětadvacet kilometrů. Během cesty vás na všechny zajímavosti upozorní zhruba 20 informačních tabulí. Pokud je to pro vás ovšem příliš dlouhé putování, vyberte si jen její některou část. Každá má co nabídnout. Asi nejzajímavější je ovšem vápencový ostroh Kozince na sever od Petrovic, který působí v krajině plné žulových lomů nečekaně. Jeho stráně jsou porostlé stepními květinami, jako byste se přenesli do Českého krasu. Je odtud hezký výhled do kraje k Petrovicím.

    Pod kopcem, ve vesnici Skoupý, je pak velký vápencový lom a na západním okraji Kozinců najdete dobře známou Divišovu jeskyni. Ta je sice veřejnosti nepřístupná, ale stojí před ní malý jeskyňářský srub, na jehož verandě můžete příjemné posedět a odpočinout unaveným nohám. Teče tu i potok a je tu i malé hřiště.

    A ještě jeden tip. Pokud byste se nechtěli po okružní trase vracet zpět do Petrovic, odbočte v Obděnicích po modré, vyvede vás na samoty, kterým se říká Nálesí. Je to náhorní plošina, odkud je vidět daleko do údolí k Petrovicím. Máte tu pocit, že se zde doslova zastavil čas. Na tomto území se totiž dochovala stavební folklorní kultura. Ráz krajiny je naopak dán lesostepí, která vznikla mýcením původních porostů při zakládání zemědělských osad. Ale zpět na trasu. Modrá značka odtud vede až do Sedlce-Prčic. Tady se můžete napojit na trasy v Českém Meránu a přes Javorovou Skálu dojít například až k Borotínskému hradu. Mohl by to být velmi příjemný víkendový výlet s nocováním.

    Ještě jedno doporučení, kam zajít na procházku. Po červené můžete vyrazit z Petrovic směrem na Dobrou Vodu a Hrazany, velice romantickou vesničku, kde je příjemná hospůdka. Právě u Hrazan je velké kamenné moře, které stojí za to spatřit. Podle místních se tam dějí nejen divné věci, ale řada pověstí hovoří i o tajemných postavách, které tu převracejí kameny a hledají zde ukryté poklady. Údajně se zde dají v tom obrovském kamenném moři najít polodrahokamy. Jen si dát tu práci a převracet a převracet tu lavinu kamenů. Ale pozor, je to přírodní rezervace, takže vás nikdo nesmí chytit!

 

Autor: Milan Doležal - www.turistik.cz

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2008-01-09 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde