Zobrazit ostatní články k městu

Pelhřimovské mše mrtvých a jiná tajemství

Kraj: Vysočina

Okres:Pelhřimov

Město:Pelhřimov

    Jihlavský region nabízí spousty krásných míst. Na jedno takové bych vás rád proto také pozval. Řadou pověstí, skutečných událostí a nevysvětlitelných jevů je ověnčeno město Pelhřimov, ve kterém najdete vedle krásného historického centra s řadou významných památek, také muzeum strašidel, jehož vystavené exponáty jsou repliky nadpřirozených bytostí, které se v okolí Pelhřimova skutečně vyskytují nebo vyskytovaly. Toto je doloženo nejen ve vyprávěních očitých svědků, ale i zapsáno ve vlastivědných sbornících. Muzeum strašidel naleznete ve středověkém sklepení purkrabského domu čp.17 na Masarykově náměstí v Pelhřimově.

    Nyní však k oněm událostem a přízrakům, které jsou pro toto město tak příznačné.

Přízrak černého kocoura

    Naproti bývalému špitálu v Pelhřimově stával křížek, pod nímž prý byl pochován jeden ze slavníkovských knížat. Byl to ovšem údajně velice zlý a krutý člověk, a tak ani dlouho po své smrti nemá v hrobě klid. Podle záznamů se zde objevuje v podobě černého kocoura a hledá spásu. Rovněž byl považován za upíra, když byl několikrát spatřen jak vniká po půlnoci do ložnic lidí. Pár odvážlivců se jej dokonce pokusilo zabít, ale vždy marně. Se strašným mňoukáním vždy utekl.

Staropelhřimovská zjevení

    Poblíž Starého Pelhřimova stávala kdysi kamenná socha Panny Marie sedmibolestné. Dříve tu prý bývala dokonce šibenice. Dodnes se tomu místu občas říká na Šibeňáku. O půlnoci na Dušičky se sem stahují nejrůznější přízraky a běsové. Je to vyhlášené místo, na kterém dochází ke zjevování a podivným světelným úkazům. I v současné době je zde možné se v noci setkat s něčím velice zvláštním. Na tom místě byl také v minulosti vztyčen smírčí kámen, ale přízrakům moc nevadil.

Mše mrtvých

    V kostele sv. Víta a ve hřbitovní kapli Panny Marie o Dušičkách slouží mši duše mrtvých, které nenašly pokoje. Vypravuje se, že sem kdysi zabloudila zbožná žena a dostala se odtud ve zdraví jen proto, že varována jedním z duchů zanechala zde svůj kabát a utekla. Ten byl pak ráno nalezen na hřbitově roztrhaný na kusy.

Divoký čert

    V pamětech Filipa Dremsy, městského hlásného v Pelhřimově se můžete dočíst, že: "...v domě Matěje Štefla, kováře, čert v jeho domě se vokazoval...." K podobným návštěvám pekelných bytostí zde prý docházelo několikrát a zahnány byly až když kněz kovárnu vysvětil a byly slouženy mše a kovář před domem postavil kovový kříž, který vykoval z jednoho kusu železa a byl pokropen svěcenou vodou. Té noci, kdy byl kříž vtyčen došlo k velké bouři a blesk zasáhl kříž, ten však vydržel a od té doby byl klid.

Hamerské strašidlo

    Okolo kaple sv. Anny u osamoceného dvora Hamru severovýchodně od města odchází v noci strašidlo, jemuž zde lidé po generace říkali lidově Lucerna. Jde prý o ducha bývalého majitele hamerského dvora jenž odmítl kdysi švédským vojákům vydat svůj majetek a v noci s lucernou vodil vojáky po různých místech v okolí. Vojáci ho nakonec zabili a jeho duch tu od té doby obchází a vodí duše mrtvých vojáků po okolí a hledají společně peníze a zlato.

Tajemný kámen na cestě

    Při putování okolím Pelhřimova, které je velice malebné, bych vám doporučil i návštěvu vesnice Pavlov, která se rozkláda na jih od města u stejnojmeného zámku. Sem se dostanete po zelené turistické trase, která vás povede nejdříve místem, kde je řada křížů až k Pavlovskému kopci. Odtud je to pak kousek do Pavlova. Nedaleko osady je lesík, kterým vede pěšina k tzv. Nemojovskému mlýnu a na ní je v zemi zapadlý kámen, jehož vyčnívající strany se podobají čtverci. Kolem kamene lze při chůzi slyšet zvláštní dunění. Jsou to prý rozsáhlé sklepy, v nichž je uschován poklad z nedalekého hradu. Když půjdete dál, tak dojdete ke starému židovskému hřbitovu, který stojí rozhodně za návštěvu.

    Když se ovšem vydáte po zelené značce na druhou stranu, přesněji severně z Pelhřimova, tak dojdete klidnou chůzí do osady Peklo, kde je i stejnojmený dvůr. Pověst hovoří o tom, že se zde utkali démoni s několika mnichy, kteří tudy v noci putovali z Těchoraz. Mniši démony a pekelné bestie zahnali a v klidu došli domů. Na tomto místě byla postaven nejdříve kříž a později kaple. Nakonec se zde začalo říkat v Pekle.

Autor: Milan Doležal - www.turistik.cz

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2008-08-27 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde