Zobrazit ostatní články k městu

Zimní pohádka máje

Kraj: Jihomoravský kraj

Okres:Brno-venkov

Město:Ostrovačice

    Říkáte si, že název dnešního článku nedává logiku? Nebo jakožto v literární teorii zběhlí kroutíte hlavou nad typickou ukázkou oxymóronu? Název k tomu opravdu svádí, avšak ve skutečnosti se jedná o nefalšovanou pozvánku do kraje, kde již více než sto let vládne idylická májová atmosféra.

    Jestliže se domníváte, že má tento kraj něco společného s Májem Karla Hynka Máchy, tak se dozajista mýlíte. Ovšem jestliže se vám jako první vybavil román Pohádka máje, jehož autorem je Vilém Mrštík, můžete si pogratulovat. Skutečně, tentokrát zavítáme do míst, jež si zahrála velice podstatnou roli v Mrštíkově Pohádce máje. A nepojedeme kupodivu daleko od civilizace, stačí pouze v Brně nasednout na autobus, který nás přibližně za dvacet minut doveze do Ostrovačic, dnešního městyse, kde se to „všechno“ událo.

    Na otázku, proč se Vilém Mrštík rozhodl zasadit děj právě do těchto míst, je v podstatě docela jednoduchá odpověď. Autor románu sám v Ostrovačicích prožil několik let svého mládí, na něž mu zůstaly krásné vzpomínky, a místní příroda jej zase okouzlila natolik, že se stala podkladem pro rozsáhlé lyrické pasáže, jež tvoří důležitou součást románu.

    Ostatně mnohem více informací o autorovi i o samotném díle se určitě dozvíte v Památníku Pohádky máje, který je nyní umístěn v budově úřadu. Památník je sice otevřen pouze od května do konce září, avšak exkurze mimo uvedené období lze objednat telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu. V Ostrovačicích se rovněž nezapomeňte podívat na dům, v němž Vilém Mrštík spolu se svou rodinou několik let bydlel (jedná se o dům č. 16). Za zmínku stojí také hrob Emilie Topinkové – Dočkalové, který se nachází na místním hřbitově a je místem posledního odpočinku ženy, jež poskytla Vilému Mrštíku jednu z hlavním inspirací k románové postavě Helenky.

    Jestliže máte v úmyslu jít dál po stopách Pohádky máje nebo byste se jen zkrátka rádi prošli překrásnou zimní přírodou Přírodního parku Podkomorské lesy, vydejte se z Ostrovačic po červené turistické značce směrem k Podkomorské myslivně, která se spolu se svým okolím stala jedním z hlavních dějišť románu (bydlela tady románová Helenka, ale ve skutečnosti zde žila lesníkova dcera Helenka Nováčková, která Viléma Mrštíka k postavě Helenky rovněž inspirovala). Před myslivnou pak stojí mramorová socha Helenky od akademického sochaře Emila Hlavici. Přibližně 3 kilometry od tohoto místa se na rozcestí červené a zelené turistické značky nachází Helenčina studánka, z níž teče pitná voda. Narozdíl od Ríšovy studánky, která se nachází o dva kilometry dál, je tato nově opravená s pěkně upraveným okolím vhodným k posezení a odpočinku. Od Ríšovy studánky směrem po modré značce se přibližně po 3 kilometrech dostanete k hradu Veveří, který je sice v zimních měsících pro veřejnost uzavřen, ale i pohled zvenčí má své nezaměnitelné kouzlo. Odtud vás také doveze autobus zpět do Brna.

 

Autor: Eliška Pelikánová - www.turistik.cz

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2008-01-04 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde