Zobrazit ostatní články k městu

Vamberecké mumie v Broumově

Kraj: Královehradecký kraj

Okres:Náchod

Město:Broumov

    Byli jste už někdy v Broumově? Já tam nikdy nebyla. A hlavně jsem netušila, že se při návštěvě broumovského kláštera setkám s mumiemi. Byl to nečekaný bonus výletu. Velmi zajímavé, trochu strašidelné a málokdy k vidění.

    Město Broumov najdete ve východních Čechách v kotlině, kterou protéká řeka Stěnava. Svůj výlet sem můžete spojit s prohlídkou měst jako je Náchod, Hronov, Nové Město nad Metují nebo procházkou v Broumovských stěnách.

    Samotné počátky Broumova se pojí s mužským řeholním řádem břevnovských benediktýnů. Právě oni získali darem roku 1213 od krále Přemysla Otakara I. území Broumovska a Policka. Broumovský klášter je zapsán v seznamu národních kulturních památek České republiky. Najdete ho na skalním ostrohu nad řekou Stěnavou. Jeho dnešní podoba byla zformována barokní přestavbou.

    Mezi zajímavosti, které nám byly během prohlídky nabídnuty, patří kupříkladu kopie tzv. Turínského plátna, které bylo nalezeno v klášterním kostele sv. Vojtěcha nad kaplí sv. Kříže ve štukovém relikviáři. Pochází z roku 1651. Na plátně je přesně jako na originálu zobrazeno mrtvé Ježíšovo tělo. Další lahůdkou prohlídky je návštěva jedné z mála dochovaných klášterních knihoven v Čechách. Obsahuje přibližně 17 tisíc svazků knih, z nich nejtěžší váží dle pana průvodce až 20 kilogramů.

    Ke klášteru se váže bohužel i smutná historie, jejímž faktem je, že zde byl od roku 1950 zřízen koncentrační tábor pro kněze a řeholníky různých řádů. Později byli vystřídáni sestrami, kterým se zde dostalo od komunistického režimu opravdu nelidských podmínek. Do roku 1968 pracovaly sestry v továrnách a zemědělství, poté jim teprve byla dána možnost nastoupit službu v charitních domovech. V Broumově pak zůstaly sestry dominikánky, které zde pekly hostie pro všechny farnosti na našem území. I ony však odešly v roce 1990 do ženských klášterů na Moravě. V budoucnu by se mělo duchovno do kláštera vrátit, neboť by zde měl být zřízen konvent sester benediktinek.

    Po prohlídce kláštera následoval sestup do podzemních prostor, kde je umístěna expozice „Vambereckých mumií“. V přítmí zde odpočívá 34 mumií pocházejících ze 17. a 18. století. Jsou umístěny v otevřených rakvích kvůli přístupu vzduchu. Mezi celebritu Vambereckých mumií patří pozůstatky Magdaleny Grambové. Prý právě ona přinesla na Vamberecko tradici paličkování krajky, která posléze kraj proslavila. Expozice je tu umístěna na přechodnou dobu, datum jejího konce jsme se však nedozvěděli. V letošním létu ji zde ale určitě najdete.

    Pokud by na Vás ve sklepení přeci jen padla trochu tíseň, vyjděte si ještě do klášterní zahrady. Je prostorná, vzdušná a určitě v ní najdete mnoho zákoutí k odpočinku na výletě.

Autor: Pavlína Doulíková - www.turistik.cz

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2008-08-07 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde