Zobrazit ostatní články k městu

Temná místa v mapě Jizerek

Kraj: Liberecký kraj

Okres:Liberec

Město:Liberec

    Tak u mne letos zase přišla ke slovu mapa Jizerských hor a během týdne dovolené jsem ji řádně provětrala. A zase mě udivilo, kolik je v ní zaneseno „smrtí“. Snažila jsem se jich dohledat co nejvíce, nějaký ten fakt o nich vyzjistit a mnohá z oněch míst navštívit.

    Zdá se, že neštěstí se nedějí jen v adrenalinových filmech z velehor. Jestli Vás množství těchto míst v mapě zaujalo tak jako mě, pojďte si se mnou projít osudy některých z těch známějších.

    Mezi Jizerskou chatou a Hubertkou u Lázní Libverda se na zeleně značené cestě nachází Hermannova smrt. Připomíná nešťastnou náhodu, kdy na tomto místě byl 9. listopadu 1904 zastřelen při lovu libverdský řezník Jindřich Hermann.

    Za zimy roku 1930 zas smrtelná nehoda dala vzniknout místu Maiwaldova smrt. Pod převrženými saněmi zde zahynul při svozu dřeva jistý Maiwald z Ferdinandova. Toto místo naleznete na levém břehu Štolpišského potoka na žluté turistické značce.

    Nedaleko pramene Černé Nisy, při jejím břehu, je místo Porscheho smrt. Ta je obtížněji k nalezení, neboť se nachází mimo značené cesty. Na mapě ji ale jistě najdete. Upomíná na smrt 31letého harcovského statkáře, otce šesti dětí. Osud, který na něj čekal v horách, se dnes spíše vidí v televizních novinách se záběry městských ulic. O 200 zlatých ho zde oloupili tři pytláci a poté ho nemilosrdně zabili.

    Pod vrchem Mlaka na Viničné cestě v severním svahu Poledníku se nachází Svobodova smrt. Patří k jedněm z těch mladších míst spojených se smutnou událostí. Roku 1965 zde osobní auto srazilo a zabilo 37letého lesníka J. Svobodu, který tu ve službě projížděl na motorce. S osobním autem se zde přitom projíždět nesmělo, zákaz byl jasně značený. Nepřipomíná Vám to mnohá neštěstí dnešní doby způsobená ignorací pravidel?

    Pod skálou Zvon poblíž Oldřichovského sedla je místo silně spojené s letitým hajným Hausmannem. Právě on se svou ženou svého času udržoval všelijaké pomníčky v okolí a často zavítal právě na tuto vyhlídku. Na tomto místě se i sám rozhodl ukončit své trápení způsobené dlouhotrvajícími příliš velkými bolestmi hlavy.

    Další smutné události připomínají pojmenované kříže na různých místech těchto hor. Ale ačkoliv mě zajímalo, proč je tolik smrtí v mapě Jizerek, měla jsem oči otevřené i k jiným věcem. Je tu i mnoho míst, obrázků a svědectví, která dokumentují události, kdy štěstí stálo při lidech a oni pak s vděčnosti k horám a jejich síle tato místa označili a k nim se vraceli. Hory k nám bývají spravedlivé, bohužel i zde se někdy projeví pořekadlo, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. I tahle smutná místa by neměla zůstat na našich cestách opomenuta, nemyslíte?

Autor: Pavlína Doulíková - www.turistik.cz

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2008-09-05 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde