Stezky Horního Pojizeří
Kraj: Liberecký kraj
Okres:Semily
Město:Bozkov
Příroda, která nás obklopuje, má mnoho podob a není možné jednoznačně vyjádřit, ve kterém ročním období je nejkrásnější. O turistiku a pobyt v přírodě měli lidé zájem již před více než 100 lety. Dokladem toho jsou turistické stezky, které nám slouží dodnes. Projdete-li se Riegrovou nebo Palackého stezkou, nebo třeba jen částí jedné z nich, budete mít vždy co obdivovat: Svěží zeleň jarní přírody v malebných zákoutích řeky, voňavý les, který poskytne osvěžující stín i v parném létě nebo pestrou paletu barev podzimního listí. Stejně tak je ale zajímavé i to, co v tomto koutu světa vytvořil člověk.
Riegrova stezka
Červeně značená Riegrova stezka se klikatí na pravém břehu Jizery a dovede vás ze Semil do Železného Brodu. Byla otevřena roku 1909 a pojmenována po semilském rodákovi a významném politikovi 19. stol. F.L.Riegrovi.
Skalní průrvu na začátku stezky přejdete po visuté železné galerii dlouhé 77 metrů, zavěšené nad hladinou Jizery. Soutěska zde byla v 19. století tak úzká, že ji bylo možné přeskočit. Na současnou šířku ji nechal upravit semilský továrník Schmidt a to z důvodů čistě praktických – aby nedocházelo k jejímu ucpávání naplaveným dřevem.
Za galerií a jezem je 1300 metrů dlouhý tunel, který odvádí vodu do podspálovské vodní elektrárny, vybudované v letech 1921 - 1926. Tato hydroelektrárna je dodnes v provozu a poslední rekonstrukce byla provedena v roce 2000.
Následuje skála U Lva a Böhmova vyhlídka, pojmenovaná po prvním předsedovi semilského odboru KČT (Klub českých turistů). Červená značka pokračuje k hotelu v Podspálově, kde je možnost občerstvení u zastávky na železniční trati Železný Brod - Tanvald. Železnici můžete použít pro případné zkrácení cesty do Železného Brodu. Trasa Palackého stezky pokračuje dále po červené značce vlevo po mostě přes řeku Kamenici, která zde ústí do Jizery a následuje poměrně málo frekventovaný silniční úsek podél řeky Jizery do Železného Brodu.
Palackého stezka
Poté, co byla roku 1909 vybudována Riegrova stezka, byl vypracován projekt výstavby stezky na levém břehu Kamenice od potoka Vošmendy k železniční stanici Jesenný v části obce zvané Bohuňovsko. Cílem projektu bylo dosáhnout spojení do Tanvaldu a napojení na krkonošskou turistickou síť. Na realizaci se podílel odbor KČT ve Velkých Hamrech, který v roce 1911 zahájil výstavbu stezky pod zříceninou hradu Návarov. Tato část stezky byla dokončena v roce 1912 . Stavba navazujícího úseku směrem na Spálov byla po společné realizaci železnobrodského a semilského odboru KČT zkolaudována v listopadu 1913.
Celá trasa vede od železniční zastávky Spálov údolím Kamenice ke zřícenině hradu Návarov, do Haratic a Tanvaldu. Část původní Palackého stezky bohužel v roce 1937 zmizela při výstavbě silnice Spálov – Podbozkov.
A ještě pár slov na závěr o zmíněných tocích:
Vošmenda je horská říčka s mnoha peřejemi. Pramení asi 700 metrů od Vysokého nad Jizerou ve výšce 653 m n.m. a protéká přírodní rezervací Údolí Vošmendy. Délka toku je 12,3 km. Nedaleko Spálova ústí do řeky Kamenice.
Kamenice pramení na severozápadním svahu Černé hory ve výšce 975 m n.m. Délka toku je 36,2 km. Je pravým přítokem Jizery, do které ústí pod Spálovem.
Autor: Miloslava Jaklová - www.turistik.cz
Vložil: Uživatel 66
Vytvořeno: 2007-10-01 00:00:00
Ohodnotit článek
Reakce čtenářů
Nebyla nalezena žádná položka