Zobrazit ostatní články k městu

Krajem Leoše Janáčka

Kraj: Moravskoslezský kraj

Okres:Frýdek-Místek

Město:Hukvaldy

    „Kraj krásný, lid tichý, nářečí měkké, jak by máslo krájel,“ vyjádřil se kdysi Leoš Janáček o svém rodném kraji. A právě tam a ne jinam si tentokrát uděláme pěkný jarní výlet, jemuž bude dominovat obec Hukvaldy, rodiště slavného skladatele.

    Hukvaldy se nacházejí v předhůří Moravskoslezských Beskyd a také přímo na samém rozhraní valašsko-lašském. Dostat se zde můžete jak autem, tak autobusem, ale příjemná může být i procházka z vlakové zastávky Kopřivnice, odkud do Hukvald vede modrá turistická značka. Také z železniční stanice v Příboře to do Hukvald není až tak daleko.

    Co všechno však můžeme v rodišti Leoše Janáčka uvidět na vlastní oči, uslyšet na vlastní uši, ucítit na vlastní nos, ohmatat na vlastní kůži či ochutnat (na vlastní chuťové buňky?)? Je toho mnoho. Ale začněme po pořádku. Uvidět lze především Památník Leoše Janáčka, který se nachází v domě, kde skladatel žil v letech 1910 až 1928. Vede k němu zeleně značená turistická značka, na níž se napojíte v samém centru obce a jež vás zhruba po 500 metrech dovede až k domku. Uvnitř se nachází expozice pod názvem Život a dílo Leoše Janáčka, která zahrnuje původní a kompletně dochovanou Janáčkovu pracovnu s klavírem a také místnost, kde se lze dozvědět mnohé o jeho životě a díle. Uslyšet na vlastní uši pak tady můžete několik Janáčkových hudebních ukázek.

    Možnost zahnat hlad a tedy ucítit a ochutnat výborná jídla je pak v centru obce na náměstí, kde se nachází hned několik restaurací. Po obědě bude zřejmě nejlepší zamířit do hradní obory, kde splníte váš poslední úkol – ohmatat či ucítit něco na vlastní kůži. Oním předmětem bude socha Lišky Bystroušky, známá postava ze skladatelovy stejnojmenné opery. Traduje se totiž, že liščin zlatý ocásek, jestliže se na něj sáhne, splní do roka dotyčnému jedinci jeho tajné přání. Rozhodně to vyzkoušejte a do roka uvidíte. Cestou nahoru v hradní oboře, kde se právě nacházíte, se dostanete až před bránu samotné zříceniny hradu, která je svou rozlohou v České republice největší. Prohlídka i s průvodcem zde trvá cca 45 minut. Těšit se můžete na mnoho nádherných hradních vyhlídek do okolí nebo na pověst o preclíkáři, který byl prý potrestán zazděním za to, že odmítl krutému hejtmanu Harasovskému vydat svou krásnou dceru. Od té doby se prý na hradě zjevuje vždy o půlnoci za úplňku a straší svýma rukama, které pomalu vystupují z hradní zdi.

    Pokud toho ještě nebudete míst dost a jestliže vám zbude dostatek času, neváhejte zavítat do malého, ale útulného muzea cínu, které najdete přímo v centru obce. Součástí muzea je také Jurkovičův pokoj a obchod Almi Decor s krásnými suvenýry a bytovými doplňky. Pro zdatnější jedince je zde pak možnost projít se po stezce Janáčkův chodníček, která je 8,5 km dlouhá, či si chvíli posedět na Janáčkově lavičce, kterou najdete na modré turistické trase dva kilometry od centra obce.

 

Autor: Eliška Pelikánová - www.turistik.cz

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2008-03-28 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde