Zobrazit ostatní články k městu

Pevnost Terezín

Kraj: Ústecký kraj

Okres:Litoměřice

Město:Terezín

    Pod pojmem Terezín si mnozí představí temnou historii města za 2. světové války, kdy zde zřídili nacisté koncentrační tábor. Samotná pevnost Terezín však byla založena již v roce 1780 císařem Josefem II. jako systém opevnění, který měl zabránit nevítanému vstupu do Čech od severozápadu. Je to v poměru k jeho budousnosti trochu ironie.

    Terezín tedy vznikl z císařské vůle a v dobrém úmyslu. Byl vystavěn v nejmodernějším bastionovém typu francouzské fortifikační školy v Meziéres. Jeho samotná architektura opravdu stojí za povšimnutí. V roce 1782 bylo toto město poblíž soutoku Labe a Ohře prohlášeno císařským patentem za svobodné královské. Priorita vojenských potřeb zde byla až do roku 1888, kdy byl oficiálně zrušen statut města jako pevnosti.

    160 let po svém vzniku se dočkalo počátku své temné historie. V roce 1940 zde byla nejprve zřízena věznice gestapa a o následující rok se pevnost proměnila v židovské tranzitní ghetto. První věznění sem přicházeli s iluzí, že zde budou žít a pracovat po dobu války. Během krátké chvíle však vyšla najevo krutá pravda, že Terezín je jen počátečním bodem jejich cesty do transportů směr východní vyhlazovací koncentrační tábory. Smutnou bilancí tohoto místa je počet přibližně 155 tisíc mužů, žen a dětí, kteří táborem prošli. Z nich více jak čtvrtina zde nalezla smrt. Většina pachatelů zločinů v tomto táboře bohužel unikla spravedlnosti.

    Možná se obáváte, že toto místo je poznamenáno přílišnou dávkou neštěstí, lidského utrpení, smutku a bolesti. Věřte ale, že toto místo je součástí historie, kterou bychom měli znát velmi dobře. Vysílá k nám varovné signály o té části lidského konání, kterému bychom měli celosvětově bránit. Proto Vám přináším podnět k cestě do Terezína. Dnes zde najdete jedinou instituci svého druhu v České republice. V roce 1947 zde vznikl Památník národního utrpení. Jeho posláním je dodnes i v budoucnosti uchovat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace. Zároveň stále rozvíjí výzkumnou, muzejní a vzdělávací činnost směrovanou k tragické éře minulého století.

    V kinosálech Malé pevnosti a v Muzeu ghetta naleznete možnost shlédnout tématické filmy. Podstatná část prohlídkových prostor je bezbariérová. Terezín přináší i několik akcí, které uctívají minulost těchto míst. Jednou z nich bude například 21. září 2008 Tryzna Kever Avot na Židovském hřbitově. Jedná se o uctění židovských obětí nacistické genocidy v českých zemích. V rámci této akce bude vysazen znovu Strom terezínských dětí, který byl zničen během povodní v roce 2002. Po skončení akce, která začíná v 10 hodin, bude na břehu řeky Ohře odhalena socha.

    Terezín je velmi zajímavé místo. Můžete jeho návštěvu spojit například s návštěvou Litoměřic. A věřte, že výlet sem Vás rozhodně obohatí o bližší poznání minulosti.


Autor: Pavlína Doulíková - www.turistik.cz

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2008-07-17 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde