Trojmezí

Všechny kategorie > Krajina > Přírodní zajímavosti

Trojmezí

Na státní hranici České republiky se Spolkovou republikou Německo leží významný 1.361 m vysoký šumavský vrchol Trojmezná. Jedná se o dvouvrcholovou horu, jejíž vyšší vrchol leží na území ČR a nižší, známý jako Bayerischer Plöckenstein (1.358 m), již na území SRN. Trojmezná je součástí šumavského pohraničního hřebene. Z jejího vrcholku jsou velmi pěkné výhledy zejména na Alpy. Na jejích svazích jsou četná kamenná moře. Většina území hory je součástí přírodní rezervace Trojmezná hora.

Nedaleko vrcholu leží snad nejznámější místo celého pohraničního hřebene známé jako Trojmezí (Dreieckmark). Místo, kde se setkávají hranice ČR, Rakouska a SRN, leží ve výšce 1.321 m nad mořem a je označeno mezníkem s názvy a státními znaky jednotlivých států. Přístup k vrcholu Trojmezné je možný po červeně značené hřebenové turistické stezce z Nového Údolí (asi 4 km jižně od Stožce) vedoucí přes Třístoličník a Trojmeznou (asi 10 km) na Plechý.

Jako jedno z nejznámějších míst šumavského pohraničního hřebene je místo známé jako Trojmezí (Dreieckmark). Zde se stýkají hranice tří států - České republiky, Německa a Rakouska. Slouží jako mezník s názvy a státními znaky jednotlivých zemí. Místo je vhodné jako zastávka turistického trasy. Nedaleko se nachází Trojmezná hora, vrchol Plechý a Plešné jezero. Dostupné pouze pěšky celý rok Trojmezí je místo kde se setkávají tři státy a to Česká republika, Polsko a Slovensko a najdeme jej východním směrem od nejvýchodnější obce naší republiky od Hrčavy. Podle přesného zaměření se nachází trojmezní bod v prudkém srázu nad tokem potoka. Z tohoto důvodu byly v tomto místě umístěny tři trojboké monolity ve tvaru jehlanu. Trojmezní bod se nachází ve středu kružnice, která spojuje vrcholky těchto jehlanů. Na každém z jehlanů je umístěn znak jednoho ze států. V blízkosti monolitů najdeme rozcestí turistických tras a to žluté a zelené. Po žluté značce dojdeme do těchto míst z obce Hrčavy a zelená značka vede z Polské obce Jaworzynka. Ze Slovenska se k trojmezí vydáme z obce Čierne nejprve po zelené značce a po té po žluté značce. Dostupné pěšky, horské kolo Rozcestí červené a žluté turistické značky se nachází jižně od hory Keprník v CHKO Jeseníky. Žlutá turistická značka dále pokračuje pod horu Vozka a červená značka vede k sedlu pod Vřesovkou. Dostupné pěšky, horské kolo Dostupné pěšky, horské kolo

Zajímavé odkazy:
Porovnejte restaurace v Nová Pec a vyberte si s Restu.cz tu pravou!
Turistické objekty v nejbližším okolí, 5 km, 10 km, 20 km
Podle zadaných kritérií nebyly nalezeny žádné objekty.
ukázat na mapě
Byl jsem tu

Vaše hodnocení

zpracovávám data... zpracovávám data...

Vyberte počet hvězdiček

5 hvězdiček znamená nejlepší hodnocení

* Zde můžete vložit slovní hodnocení

Děkujeme, Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

Zeptat se

Vaše otázka

zpracovávám data... zpracovávám data...

Abyste se mohli ptát, musíte být registrováni a přihlášeni