Zámek Miroslav

Zámek Miroslav

Zámek se nachází v Miroslavi na Znojemsku v Jihomoravském kraji. Zámek nepravidelného členitého půdorysu stojí na nevysokém skalisku, které na východě odděluje od plošiny obezděný příkop, dnes překlenutý kamenným mostem. Zámecký objekt je zajímavou kombinací několika uměleckých slohů – od nejstarší pozdní gotiky až po baroko. Pozdní gotika se zde připomíná nárožními arkýři na krakorcích, dvěma místnostmi se sklípkovou klenbou a vstupním portálem z počátku 16. století. Jádro stavby představuje mohutná hranolová obytná věž. Na jihu se k ní připojuje malé trojúhelníkové nádvoří, obestavěné gotickým palácem se dvěma křídly ve tvaru písmene V. Na severní straně k věži přiléhá renesanční budova lichoběžníkového půdorysu. Vedle dnešní barokní brány se dochovala i starší renesanční a gotická brána. U zámku je anglický park.

Po roce 1531 nechal Zikmund Valečský z Mírova přestavět vodní tvrz ze 14. století na goticko-renesanční zámek. V roce 1619 vyplenili zámek císařští vojáci generála Dampierra. Kolem roku 1670 byl zámek barokně upraven hrabaty z Náchoda. V posledních desetiletích sloužil zámek jako škola.

Návštěvníci nově opraveného jihovýchodního křídla si teď konečně mohou prohlédnout opravdový architektonický skvost miroslavského zámku. Je jím gotická sklípková klenba,kterou nazýváme též hráňovou či diamantovou. Prohlídka zámku je navíc obohacena o zajímavé výstavy.Je to např. výstava architektonických modelů prof. Ing. arch. Zdeňka Fránka, výstava díla akad. sochaře Pavla Krbálka, Slovanská epopej coby velkoformátové puzzle a výstava Lego.

Největším lákadlem pro návštěvníky je Velkoformátové puzzle slovanské epopeje. Je to puzzle dělané na zakázku a je jen jedno na světě.  Celkem má 163 846 dílků. Na zámku Miroslav najdete všech dvacet obrazů. V roce 2016 také epopej získala ocenění certifikát – Světový unikát z České knihy rekordů – Nejpočetnější kolekce obrazů puzzle. Je to opravdu unikát!

Zámek je otevřen celoročně úterý až neděle. Prohlídky probíhají s průvodcem vždy v 10:00h, 13:00h, 15:00h; pondělí – zavřeno. 

Zajímavé odkazy:
Jděte na jistotu a vyberte si s Restu.cz nejoblíbenější restaurace v Miroslav. Svůj stůl si můžete rezervovat online.
www.miroslavskyzamek.cz
Turistické objekty v nejbližším okolí, 5 km, 10 km, 20 km
Podle zadaných kritérií nebyly nalezeny žádné objekty.
ukázat na mapě
Byl jsem tu

Vaše hodnocení

zpracovávám data... zpracovávám data...

Vyberte počet hvězdiček

5 hvězdiček znamená nejlepší hodnocení

* Zde můžete vložit slovní hodnocení

Děkujeme, Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

byli zde (1)

  • Po nové rekonstrukci stojí za zhlédnutí
    Anonym
  • Všude samé mouchy =D Blbější zámek sem neviděl =D Jak kdyby mě z prdele vypad =D..........................................................................................................................................................................................................................Kecáááááááááááááááám Adios
    Anonym
  • Krásný zámek ale velice pomalé opravy.určitě ale stojí za vidění.
Zeptat se

Vaše otázka

zpracovávám data... zpracovávám data...

Abyste se mohli ptát, musíte být registrováni a přihlášeni
Dárkové poukazy Spa.cz