Sněžka

Všechny kategorie > Krajina > Přírodní zajímavosti

Sněžka

Nejvyšší hora České republiky (1602 m.n.m.) se nachází ve východní části Krkonoš na Hraničním hřebenu. Přes její vrchol prochází česko-polská státní hranice. Na severní polské straně spadají srázy do údolí Lomničky, na jižní české do Obřího dolu. Západní svahy se snižují do Úpské rašeliny a východní klesají v Obří hřbet. Pojmenování hory vzniklo od přídavného jména Sněžná „sněhem pokrytá“. Poprvé prý na Sněžku vystoupil roku 1456 neznámý Benátčan. Na vrcholu hory bylo postaveno několik staveb. Roku 1868 zde vznikla tzv. Česká bouda. Od roku 1990 však byla z hygienických uzavřena a chátrala. Na podzim roku 2004 byla odstraněna. Moderní Polská bouda stojí dnes na místě původní Slezské boudy. Na vrcholu se nachází též 14 m vysoká kaple Sv. Vavřince naposledy přestavená v polovině 19. století, nejvýše položená poštovna v České republice a na polské straně stojí meteorologická stanice. Mezi objekty je hraniční kámen. Na Sněžku vede několik možných tras - turistických, běžeckých i cyklistických. Nejčastějším výchozím bodem je Pec pod Sněžkou, kde je také nástupní stanice sedačkové lanovky z Pece pod Sněžkou na vrchol Sněžky s přestupní stanicí na Růžové hoře. Z vrcholu Sněžky se pak můžete vydat na kratší túry, sejít zpět do Pece nebo do Špindlerova Mlýna. Díky své výšce poskytuje vrchol Sněžky neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny České republiky a Polska.

Zajímavé odkazy:
Jděte na jistotu a vyberte si s Restu.cz nejoblíbenější restaurace v Pec pod Sněžkou. Svůj stůl si můžete rezervovat online.
www.snezkalanovka.cz
Turistické objekty v nejbližším okolí, 5 km, 10 km, 20 km
ukázat na mapě
Byl jsem tu

Vaše hodnocení

zpracovávám data... zpracovávám data...

Vyberte počet hvězdiček

5 hvězdiček znamená nejlepší hodnocení

* Zde můžete vložit slovní hodnocení

Děkujeme, Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

byli zde (7)

  • Krásný celodenní výlet. Jen ta cena lanovkou není pro českou rodinu. Rodinnou slevu zde nečekejte. Ani slevu na cestu lanovkou dolů. Personál by potřeboval trochu nadšení,možná by stačil jen úsměv a pokud je to nebaví ať radši odejdou.
    Anonym
  • Pokud chcete na Sněžku a jste "chodci" - doporučuji cestu ze Svatého Petra na Kozí Hřbety, Luční horu a přes Luční Boudu na Sněžku (cca 9km), térén je chvílemi trochu náročnější, ovšem všechna tahle místa za to skutečně stojí. Prošla jsem už spoustu míst a tohle je jedno z nejhezčích, co jsem viděla.rnLanovkou na Sněžku je to už trochu horší - nekonečné fronty z Pece pod Sněžkou.
  • Pro zdatnější velmi doporučiji hezký výlet z Harrachova na Sněžku s přespáním na Luční Boudě. Nezapomenutelným zážitkem a odměnou za 20km v nohách je západ slunce na naší nejvyšší hoře. Pro méně zdatnější byla postavena lanovka z Pece pod Sněžkou, která Vás doveze až skoro na vrchol.
    Anonym
Celkem záznamů: 5
1 2

Zeptat se návštěvníků

  • Bitte halten Sie ihren alten einmaligen Sessellift in Ehren. In der Schweiz wird um den letzten dieser Art gekämpft. 1. 09. 2008
    Werthmüller Karl
Zeptat se

Vaše otázka

zpracovávám data... zpracovávám data...

Abyste se mohli ptát, musíte být registrováni a přihlášeni