Historie - Kryštofovo Údoli
Kryštofovo Údolí bylo patrně založeno uhlíři někdy v 16. století, patřilo nejprve k lemberskému a později ke grabštejnskému panství. První písemná zmínka je datována roku 1581. Současná obec je tvořena trojicí původních vsí, zakládaných během postupu osadníků podél toku Rokytky. Tak vznikla postupně Rokytnice (Eckersbach), pak Bezové údolí (Holundergrund, pozdější Kryštofovo údolí) a nejvýše Novina (Neuland). Těžba stříbra a olova v okolí byla ukončena v polovině 18. století. Údolím vedla v minulosti pašerácká stezka.
Vesnice se původně německy jmenovala Christophsgrund, český název zněl Údolí Svatého Kryštofa. Protože jakákoliv svatost se v polovině 20. století stala podezřelou, bylo obci určeno jméno dnešní. Během socialistické integrace byla obec sloučena s 8 km vzdálenou Chrastavou, ale po r. 1990 se opět osamostatnila.
Výlety - Kryštofovo Údoli
Nejvýznamnějšími památkami obce jsou dřevěný raně barokní kostelík sv. Kryštofa a také železniční viadukt v místní části Novina. Ten byl postaven v letech 1899–1900, má 14 oblouků, délku 202 metrů a výšku 30 metrů. Pro návštěvníky, toužící po nových poznatcích, je zde k dispozici místní muzeum, kde si můžete prohlédnout především expozici betlémů.
Obcí prochází žlutá turistická značka, která začíná u nádraží v Karlově pod Ještědem (dnes část Liberce na východ o Kryštofova Údolí) a lesy na západ a na sever od obce vede kolem Buku republiky do Bílého Kostela nad Nisou. Zelená značka začíná na železniční stanice Kryštofovo Údolí, prochází obcí a končí u kaple Sv. Kryštofa na ještědském hřebeni jihozápadně od obce. Katastru obce se dotýká červená hřebenová značka z Ještědu na Jítravské sedlo. Obcí také vede regionální cykloturistická trasa od Chrastavy do Křižan. Na poměrně krátkém úseku překonává trasa více než dvousetmetrové převýšení, takže se rozhodně nejedná o nějakou pohodlnou vyjížďku pro seniory.
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑