Horská obec Bílá leží ve střední části Beskyd nedaleko hranice se Slovenskem. Obcí protéká průzračná horská říčka Bílá Ostravice. Obec je hojně využívána k celoroční rekreaci, proto tu můžeme vidět řadu horských hotelů, horských chat a penzionů. Ani s parkováním si nemusíme lámat hlavu, přímo v centru obce je velké centrální parkoviště. V zimním období je obec vyhledávaným střediskem pro sjezdové lyžování. Přímo v centru obce jsou na protilehlých svazích celkem tři lyžařské vleky, ke kterým náleží čtyři sjezdovky s různým stupněm obtížnosti. Své místo pro lyžování tady najde jak zdatný lyžař tak i začátečník. V roce 2003 zde byl na jedné ze sjezdovek vybudován snowbordový areál, kde se pořádají i různé sportovní akce a soutěže. Dole pod sjezdovkou hned vedle hotelu Prosper je možnost využití půjčovny lyží a snowbordů, a pro začátečníky tady působí lyžařská a snowbordová škola. Komu nestačí lyžování za denního světla může využít nočního lyžování. Když roztaje sníh můžeme využít řady značených turistických tras, které nás zavedou do krásné beskydské přírody. Obcí rovněž vede značená trasa pro cyklisty.
Po spojení samot pro pastevce a okolních malých osad vzniká obec Bílá. Nejznámější historickou památkou obce je dřevěný kostel svatého Bedřicha z druhé poloviny 19. století a lovecký zámeček. Dřevěný kostelík postavil architekt Antonín Kybasta, který inspiraci pro jeho vybudování hledal ve Švédsku. Kostelík se vyznačuje vysokou úzkou věží a zajímavým řešením střech. Uvnitř kostelíka můžeme obdivovat čtrnáct sloupů, které jsou krásně vyřezávané.
Název obce: BíláPočet obyvatel: 344Rozloha: 56 km2Adresa: Obecní úřad Bílá, 739 15 Bílá 142Statutární orgán - Starosta: Ing. Vítězslav KubačákTelefon: 558 690 020Fax: 558 690 020E-mail: [email protected]é stránky: http://www.obecbila.cz/Obec s rozšířenou působností: Frýdlant nad OstravicíObec s pověřeným obecním úřadem: Frýdlant nad Ostravicí
Dostupné autem, pokud není sníh
Historie - Bílá
Osídlení vznikalo v místech porostlých původně hlubokým pralesem, kde byla již před rokem 1100 hranice českého přemyslovského státu a slezského knížectví opolského. Území od dob Přemysla Otakara II. (r. 1256) spravovalo olomouckému biskupství. Ve druhé polovině 13. století se stal pánem zdejšího kraje olomoucký biskup Bruno ze Schauenburka. Byl to diplomat ve službách mocného českého krále Přemysla-Otakara II., který byl známý svým kolonizačním úsilím. Jedinou cestou k využití oblasti a bohatství které skýtaly hluboké lesy bylo osídlování. Na pozvání biskupa začali domácí i němečtí osadníci zakládat nové vesnice a hospodářství. V tomto prostoru se od konce 16. století rozrůstala obec Ostravice, od Frýdlantu až k slovenské hranici. S rozvojem průmyslové výroby a potřeby dřeva se vzhledem k velké vzdálenosti od obce Ostravice postupně začalo budovat samostatné osídlení v Bílé. Samosprávu však obec získala až v roce 1951, společně se změnou katastrálních hranic obcí Ostravice a Staré Hamry. Důvodem pro změnu katastrálních hranic bylo obtížné spojení jednotlivých osad s centry obcí. Bílá je obcí s velmi rozptýlenou zástavbou, která je charakteristická pro horské obce.
Sport - Bílá
Obec je nám dnes známa jako zimní rekreační středisko. Nachází se zde 7 lyžařských vleků v délkách sjezdovky od 350 do 1100 metrů s celkovou kapacitou přepravy okolo 6000 osob za hodinu. Trati jsou upravované a některé mají možnost zimního lyžování. Je zde i dětský vlek. Vedle zimního zázemí jsou zde tenisové kurty, minigolf, koupaliště a vhodné terény pro peší turistiku a cykloturistiku.
Výlety - Bílá
K nejzajímavějším památkám v obci patří bezesporu Dřevěný kostel sv. Bedřicha, inspirovaný sevrskou architekturou, arcibiskupský Lovecký zámeček a Národní přírodní rezervace Salajka pod Bumbálkou, který je pralesní rezervací s velmi vzácným zbytek původního jedlobukového pralesa s průměrným věkem 280 let. Centrum obce je na trase okresní silnice vedoucí z Frýdku-Místku přes Frýdlant n. O., obce Ostravice a Staré Hamry na hraniční přechod se Slovenskou republikou na Bumbálce. Příjezd je možný i od Valašského Meziříčí, přes Rožnov a Bečvy.
Zajímavé odkazy:
www.obecbila.cz _(hide) ↑