Svinec

Všechny kategorie > Krajina > Přírodní zajímavosti

Svinec

Přírodní rezervaci Svinec najdeme na jihozápadní stráni vrcholku Svinec ( 546 m.n.m.), jež se zvedá jihozápadně nad Novým Jičínem. Jako přírodní rezervace byla tato oblast vyhlášená v roce 1995 na rozloze 38,25 ha a v nadmořské výšce 402 - 546 m.

Přírodní rezervaci Svinec tvoří lesíky s remízky a louky se zajímavými rostlinami, mezi kterými se vyskytují chráněné druhy a to především orchideje. Vrchol kopce Svinec, na kterém se rezervace rozkládá je bez lesa, lesní smíšený porost je na severním svahu kopce. Louky na svahu kopce mají bohaté zastoupení různých druhů rostlin a křovin. Podloží kopce tvoří bazické vyvřeliny. Na tomto podloží se dochovaly prvotní druhy rostlin. Na území kde roste suťový les se daří v podrostu česneku medvědímu, bažance vytrvalé, pižmovce mošusové či zapalici žluťuchovité. Svinec patří k jedné z mála oblastí v České republice, kde se vyskytuje brouk čeledi Scarabaeidae. 

Vrchol Svinec ( 546 m.n.m) se zvedá jihozápadním směrem od města Nový Jičín. Na severním úbočí se rozprostírá les a u severního úpatí vyvěrá pramen podzemní vody známý jako Oční studánka. V sousedství studánky byla postavena kaplička. Na vrcholku kopce je postaven kamenný kříž a vedle něj lavička. V okolí vrcholku se rozkládá louka. Z těchto míst je pěkný výhled do okolí a to na zříceninu Starojického hradu severním směrem, jihozápadně na Petřkovickou hůrku ( 608 m.n.m.) a jižním směrem na vrcholky Beskyd. Na severní stráni Svince byla vybudovaná sjezdovka a u horní části vleku lyžařské chata Na Svinci. Na vrcholku je rozcestník žluté a červené turistické trasy. Na Svinec se můžeme vydat z Nového Jičína, ze Starého Jičína či z obce Hodslavice. Kolem vrcholku a na jeho západním úbočí bylo vyhlášeno chráněné území a to přírodní rezervace Svinec, kterou tvoří lesíky s remízky a louky se zajímavými rostlinami, mezi kterými se vyskytují chráněné druhy a to především orchideje. Dostupné pěšky, horské kolo

Zajímavé odkazy:
Porovnejte restaurace v Nový Jičín a vyberte si s Restu.cz tu pravou!
www.kr-moravskoslezsky.cz
Turistické objekty v nejbližším okolí, 5 km, 10 km, 20 km
ukázat na mapě
Byl jsem tu

Vaše hodnocení

zpracovávám data... zpracovávám data...

Vyberte počet hvězdiček

5 hvězdiček znamená nejlepší hodnocení

* Zde můžete vložit slovní hodnocení

Děkujeme, Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

Zeptat se

Vaše otázka

zpracovávám data... zpracovávám data...

Abyste se mohli ptát, musíte být registrováni a přihlášeni