Kostel Navštívení Panny Marie s Mariánskou zahradou v Jednově

Všechny kategorie > Historie a umění > Duchovní památky

Kostel Navštívení Panny Marie s Mariánskou zahradou v Jednově

Obec Jednov vznikla až roku 1801 na panských pastvinách pro panské vepře. Barokní kostel vděčí za vznik studánce zvané Svatá voda, kde podle pověstí docházelo k zázračným uzdravením. Z vděčnosti byla na dubě u pramene pověšena socha Bolestné Panny Marie, kam chodívali lidé se svými prosbami. Vzrůstající počet lidí byl důvodem pro postavení kaple, což učinil klášter sv. Kláry z Olomouce v roce 1766. V letech 1807-10 byla zahájena přestavba na kostel, aby v letech 1905-10 přístavbou věže a průčelí chrámu byla stavba dokončena.

Původní pramen vyvěrá pod oltářem a je vyveden mimo kostel do vodní kaple s přístupem od silnice. Říká se, že zmrzne-li zdejší voda ve sklenici a podívá-li se věřící skrz ni proti východu, uvidí obraz Panny Marie.

V průčelí chrámu stojí sochy sv. Františka z Asissi a sv. Benedikta. V kostele je socha anděla víry z 18.stol., reliéf piety od neznámého řezbáře na hlavním oltáři, obraz sv. Jana Nepomuckého, relikviář s ostatky sv. Kříže z r.1765 a zvon ulitý r. 1655. Hlavní pouť je první neděli v červenci. Od roku 1784 zde sídlí farní úřad.

Mariánská zahrada v Jednově je spojena s P. Janem Lisowským, který od 1. 7. 2003 působí ve farnosti Suchdol u Prostějova, se sídlem v Jednově. Ihned po nástupu do farnosti jej provází myšlenka dát vzniknout místu, jež by sloužilo farníkům, poutníkům a samozřejmě i turistům, kteří sem během roku zavítají a navštíví tyto končiny. Kdokoliv do Jednova přichází, může se pomodlit v kostele před milostným obrazem Panny Marie. Po modlitbě a občerstvení ducha se lze odebrat ke kapličce sv. Markéty, kde je studánka s léčivou a čistou vodou. Chybělo místo, kde by se člověk mohl na chvíli zastavit, vychutnat si krásné prostředí, popřemýšlet o svém bytí, načerpat síly do dalšího putování svého života. Právě takovým místem by se pro každého měla stát „Mariánská zahrada“. „Mariánská zahrada“ je zbudovaná na farním pozemku mezi obchodem a farou. První práce začaly dne 18. 10. 2003. Autorem návrhu a zpracování je P. Jan Lisowski. Zahrada je darem poutníků a farníků Panně Marii. Ve spodní časti zahrady můžeme spatřit sochu Panny Marie a sochu Jana Pavla II. v životní velikosti, sochu papeže, který po celý svůj život stavěl na Panně Marii. To ostatně dosvědčují slova z jeho papežského erbu: „Totus tuus ego sum“ – „Jsem celý tvůj Maria.“ Právě zde v Jednově je Jan Pavel II. ztvárněn, jak všem žehná, ruku přitom vztahuje k Panně Marii, která je naší Matkou, Pomocnicí, Královnou, je tou, která nám neustále připomíná: Učiňte všechno, co vám přikáže“ (J 2,4). Na kopci v horní části stojí nerezový kříž, který všem připomíná kalvarskou oběť našeho Pána Ježíše Krista. Pod křížem je obětní stůl, na němž je sloužená od jara do podzimu, jednou v měsíci Nejsvětější oběť. Postavení soch, kříž na kopci – vše je rozmístěno tak, abychom směřovali k Bohu, k Ježíši prostřednictvím naší Matky . Socha Panny Marie a socha papeže Jana Pavla II. pochází z dílny pana Josefa Śiwonia z Polska. S díly tohoto umělce se můžeme setkat v Severní Americe, Africe a dokonce až na Sibiři. Mariánská zahrada vznikla z darů farního společenství a také mnoha poutníků, kteří toto místo pravidelně navštěvují.

Velký dík patří těm, kteří věnovali své dary, aby v tomto místě mohla vzniknout oáza klidu, která bude sloužit všem, prostě prostor, kde se člověk může zastavit a odpočinout u nohou Panny Marie, kde poutník může vzít růženec do ruky a modlit se k Panně Marii a spolu s Pannou Marií k Bohu. Je velmi dojemné, zastavit se a uvědomit si, že vlastně vše co zde je, je darem někoho, kdo miluje Boha, Ježíše a jeho Nejsvětější Matku. Každý keř, stromek, kámen či květinka je svědectvím lásky.

Místo pro ztišení, meditaci a odpočinek, též sochu Panny Marie a zesnulého papeže Jana Pavla II. posvětil za hojné účasti lidu v neděli 17. července 2005 generální vikář olomouckého arcibiskupství Mons. Milán Kouba. Od tohoto památného dne je zahrada otevřená pro všechny. Nejvíce se zde lidé zastavují během prázdnin, ale třeba i zjara. Mnozí, kteří tráví svou dovolenou v našich nádherných končinách si také dělají výlety do Jednova.

Dne 25. května 2008 otec biskup Josef Hrdlička požehnal Kristovo Tělo, které je upevněno na nerezovém kříži. Autorem sochy – Kristova Těla (Corpusu) je výtvarník, pan Vladimír Vráblík. Celková cena za provedení díla byla stanovena na částku 300 000 Kč. Na podzim v roce 2006 začaly práce v druhé části zahrady. Pozemek je darem manželů Jedličkových z Jednova. V tomto areálu bude v budoucnu postaveno pět růžencových kapliček, které budou navazovat na jednotlivá tajemství růžence světla: 1 - který byl pokřtěn v Jordánu, 2 - který zjevil v Káně svou Božskou moc, 3 - který hlásal Boží království a vyzýval k pokání, 4 - který na Hoře proměnění zjevil svou slávu, 5 - který ustanovil eucharistii.

Zajímavé odkazy:
www.farnostsuchdol.eu
Turistické objekty v nejbližším okolí, 5 km, 10 km, 20 km
Podle zadaných kritérií nebyly nalezeny žádné objekty.
ukázat na mapě
Byl jsem tu

Vaše hodnocení

zpracovávám data... zpracovávám data...

Vyberte počet hvězdiček

5 hvězdiček znamená nejlepší hodnocení

* Zde můžete vložit slovní hodnocení

Děkujeme, Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

byli zde (0)

  • tento kostel se mi moc libi
    Anonym
Zeptat se

Vaše otázka

zpracovávám data... zpracovávám data...

Abyste se mohli ptát, musíte být registrováni a přihlášeni