Elektrárna Dlouhé Stráně

Všechny kategorie > Historie a umění > Technické památky

Elektrárna Dlouhé Stráně

Dlouhé stráně jsou unikátní stavbou nejen v národním ale dokonce celoevropském měřítku. Jedná se o přečerpávací vodní elektrárnu o výkonu 650 MW (dvě turbíny po 325 MW), jejíž stavba probíhala s přestávkami téměř 20 let (1978-1996).

Dle potřeby je voda čerpána do horní nádrže (v době přebytku energie) nebo je z ní naopak pouštěna pod tlakem do potrubí o délce 1,5 km a roztáčí zmíněné turbíny (v době energetických špiček).

Výškový rozdíl mezi horní a dolní nádrží činí na české poměry nevídaných 525 metrů. Horní nádrž v nadmořské výšce 1350 m vznikla odtěžením části masivu Dlouhých Strání, dolní pak leží v údolí pod kopcem. Vznikl tak zvláštní antropotvar (člověkem přetvořený terén), který rozdělil veřejnost na dva tábory - zastánce a zapřísáhlé odpůrce tohoto vodního díla. Horní nádrž je viditelná z přilehlého vrchu Mravenečník a také od Pradědu. Většina dalších částí elektrárny včetně turbín je ukrytá v podzemí, ve svahu hory.

Exkurze do útrob elektrárny Dlouhé Stráně probíhají celoročně ve všedních dnech, o víkendech i svátcích po předchozí objednávce (tel.: 583 235 091, fax: 583 235 094).

Zajímavé odkazy:
Jděte na jistotu a vyberte si s Restu.cz nejoblíbenější restaurace v Loučná nad Desnou. Svůj stůl si můžete rezervovat online.
www.cez.cz
Turistické objekty v nejbližším okolí, 5 km, 10 km, 20 km
Podle zadaných kritérií nebyly nalezeny žádné objekty.
ukázat na mapě
Byl jsem tu

Vaše hodnocení

zpracovávám data... zpracovávám data...

Vyberte počet hvězdiček

5 hvězdiček znamená nejlepší hodnocení

* Zde můžete vložit slovní hodnocení

Děkujeme, Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

byli zde (1)

 • Nezapomenutelný zážitek !! Všem,kdo tam nebyl,doporučuji a taktéž nabídka okolí je bohatá !!
  Anonym
 • Nezapomenutelný zážitek, když poprvé spatříte hladinu obrovské horní nádrže vysoko v horách a v dáli se tyčící nejvyšší vrchol moravy - Praděd.
  Anonym
 • Pokud se do těchto končin vydáte, ať už autem, na kole nebo v rámci zastávky zájezdního autobusu, doporučuji předem si domluvit exkurzi v informačním centru. Zde vám ukáží, jak elektrárna funguje, poví vám o tom, že když si ráno k snídani děláte kávu v rychlovarné konvici, tak právě spouští Dlouhé stráně, protože je spotřební špička nebo vám ukáží, jak se k horní nádrži dopravují v zimě. No a pak vás zavedou k samotným turbínám, sto metrů pod skálu. Pocit je to úžasný a uvidíte zase něco, co jste nikde jinde neviděli. A pak si ...
Celkem záznamů: 6
1 2

Zeptat se návštěvníků

 • Je to tam nádherné.Líbí se my proto že mě zajímá technika.ale nejvíc elektrárny (-:
  *****29. 03. 2009
  jan kastl
 • Omylem jsem se uklepla! Dlouhé Stráně jsme navštívili před 3 lety.Bylo to nádherné.Bohužel voda byla přikryta mlhou a já doufám,že se nám podaří ještě jednou vše vidět.Hodnocení je více než 5 hvězdiček. 5. 07. 2008
  Jana Zbudilová
Zeptat se

Vaše otázka

zpracovávám data... zpracovávám data...

Abyste se mohli ptát, musíte být registrováni a přihlášeni
velikonoce-wellness-pobyt