Vrkoč (přírodní památka)

Všechny kategorie > Krajina > Přírodní zajímavosti

Vrkoč (přírodní památka)

Čelo žíly Vrkoče bylo v polovině 19. století odtěženo v souvislosti se stavbou železniční trati, což pomohlo k odkrytí nejznámější ukázky vějířovitého uspořádání sloupcovité odlučnosti čedičové horniny. V sousedství skalního útvaru je 12 m vysoký vodopád Podlešínského potoka, nejvyšší v Českém středohoří. Podloží v chráněném území je tvořeno santonskými pískovci, které byly v miocénu proraženy čedičovým magmatem. Chladnoucí hornina rozpukala na sloupy. Vlastní těleso Vrkoče utuhlo uvnitř souvrství pískovců v podobě mohutné žíly při postupu ochlazování a tlaků současně z několika stran – odtud vějířovité uspořádání sloupků ovlivněného čediče o průměrech 20 cm. K odkrytí neovulkanitu došlo odstraněním málo pevných sedimentů erozní činností Labe.

Skalní útvar Vrkoče prorůstá tařice skalní, v okolí se vyskytuje běžná hájová a vlhkomilná květena s množstvím druhů typických pro suťové lesy. Skladba dřevin suťových lesů je blízká přirozenému složení. Ze zoologického hlediska se jedná o málo významnou lokalitu. Hojný je výskyt mloka skvrnitého na stinných a vlhčích místech.

Zdroj: CHKO Češké středohoří

Zajímavé odkazy:
Jděte na jistotu a vyberte si s Restu.cz nejoblíbenější restaurace v Ústí nad Labem. Svůj stůl si můžete rezervovat online.
www.ceskestredohori.ochranaprirody.cz
Turistické objekty v nejbližším okolí, 5 km, 10 km, 20 km
ukázat na mapě
Byl jsem tu

Vaše hodnocení

zpracovávám data... zpracovávám data...

Vyberte počet hvězdiček

5 hvězdiček znamená nejlepší hodnocení

* Zde můžete vložit slovní hodnocení

Děkujeme, Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

byli zde (4)

  • velice hezka prochazka, nenarocny vystup k vodopadu od reky z Vanova. kdo ma cas a chut, tak doporucuji prochazku spojit s vystupem na vanovskou skalu /zluta turisticka cesta pres podlesin/ oba vyhledy stoji za to!
  • velice hezka prochazka, nenarocny vystup k vodopadu od reky z Vanova. kdo ma cas a chut, tak doporucuji prochazku spojit s vystupem na vanovskou skalu /zluta turisticka cesta pres podlesin/ oba vyhledy stoji zato!
    Anonym

Zeptat se návštěvníků

  • I want to learn all the ideas for how to get robux for free 2021 because this is my most favorite game. 3. 08. 2021
    Anonym
  • Pocházím z Vaňova a na text i foto jsem se velice ráda podívala. Stojí za to se udělat malý výlet na toto místo. 1. 01. 2009
    bambula
Zeptat se

Vaše otázka

zpracovávám data... zpracovávám data...

Abyste se mohli ptát, musíte být registrováni a přihlášeni