Huť Jakub v Tasicích

Všechny kategorie > Historie a umění > Technické památky

Huť Jakub v Tasicích

Huť Jakub v Tasicích byla založena v r.1796 a jedním z nejstarších dochovaných sklářských areálů ve Střední Evropě. Tasické výrobky obdivoval i Napoleon Bonaparte. Po r. 1821 se z Tasic vyvážely nádherné skleněné lustry až do indických paláců. Po r. 1844 patřila sklárna rodině Rückelů, kteří přešli z přímého vytápění pece na vytápění dřevoplynem. Po 1. světové válce sklárnu vedl pan Čeněk Císař, který obnovil výrobu a pod jeho vedením se sklo vyváželo do celého světa. Během 2. svět. války byl pan Císař důležitým členem tajné protifašistické organizace RU-DA. Po znárodnění patřila sklárna nejprve po Národní podnik Bohemia a od r. 1957 po Kavalier Sázava. Po zprivatizování v r.1992 byla opět obnovena výroba dekoračního a užitkového skla. Od r. 2004 funguje jako oblíbený sklářský skanzen.Prohlídka je se zajímavým výkladem. Přes Tasice vede turistická stezka. OTEVŘENO: léto 10-16 zima 10-15 telefon: 569 727 139 email [email protected]

Zajímavé odkazy:
Jděte na jistotu a vyberte si s Restu.cz nejoblíbenější restaurace v Ledeč nad Sázavou. Svůj stůl si můžete rezervovat online.
Turistické objekty v nejbližším okolí, 5 km, 10 km, 20 km
Podle zadaných kritérií nebyly nalezeny žádné objekty.
ukázat na mapě
Byl jsem tu

Vaše hodnocení

zpracovávám data... zpracovávám data...

Vyberte počet hvězdiček

5 hvězdiček znamená nejlepší hodnocení

* Zde můžete vložit slovní hodnocení

Děkujeme, Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

byli zde (0)

  • Starým provozem nás provedla přijemná průvodkyně. Při výkladku vzala do ruky postupně všechna potřebná náčiní a přímo u pece naznačila, jak skláři při výrobě postupovali. Shlédli jsme i původní výrobky. nCelý areál je upraný, vysázené kytičky.nNa památku jsme si koupili sklo v místním obchůdku.
    Anonym
Zeptat se

Vaše otázka

zpracovávám data... zpracovávám data...

Abyste se mohli ptát, musíte být registrováni a přihlášeni