Hojná Voda

Všechny kategorie > Krajina > Přírodní zajímavosti

Hojná Voda

Národní přírodní památku Hojná Voda najdeme v těsné blízkosti hranice s Rakouskem, v Novohradských horách a jihovýchodně od rekreační osady Hojná Voda. Tato oblast byla vyhlášená chráněným územím již v roce 1838, zaujímá rozlohu 8,56 ha a rozprostírá se na úpatí vrcholku Vysoká, v nadmořské výšce 810 - 880 m. Hojná Voda je oblast která se vyznačuje nespoutanou přírodou, kde zásahy člověka jsou jen velmi minimální. Hojná Voda patří k nejstarším pralesům u nás a je nejstarší přírodní chráněné území v Evropě. Na území přírodní památky je řada stromů a dřevin v různém stáří růstu. Jedná se o smíšený bukojedlový les s trochou smrků a klenů. Po většinu času tu rostly ve větší míře jedle, které pomalu odumírají a přirozenou cestou jsou nahrazeny bukovým porostem. Kolem Národní přírodní památky byla vyznačena trasa naučné stezky Hojná Voda.

Bývalé lázeňské městečko Hojná Voda se nachází 7 km jihozápadně od města Nové Hrady v okrese České Budějovice. Leží v Novohradských horách na svahu Vysoké v nadmořské výšce 794 m. První zmínky o vsi pocházejí z poloviny 16. století. V roce 1564 tu byly při údajně léčivém prameni založeny lázně zvané Vilémova Hora. Ve své době byly velmi významné a tak se zde léčili i přední představitelé české šlechty (Petr Vok a Vilém z Rožmberka, hrabě Zrinský, někteří členové rodu Buquoyů). V roce 1653 byla obec zvaná již Hojná Voda povýšena na městečko. V 17. století zde stávala i sklářská huť. Dostupné autem po celý rok

Zajímavé odkazy:
Chcete si vyrazit do restaurace v Horní Stropnice na dobrý oběd nebo večeři a nevíte kam? S Restu.cz máte po starostech.
www.blanskyles.ochranaprirody.cz
Turistické objekty v nejbližším okolí, 5 km, 10 km, 20 km
ukázat na mapě
Byl jsem tu

Vaše hodnocení

zpracovávám data... zpracovávám data...

Vyberte počet hvězdiček

5 hvězdiček znamená nejlepší hodnocení

* Zde můžete vložit slovní hodnocení

Děkujeme, Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

byli zde (0)

  • ahóóóóóóóóóóóóóó
    Anonym
  • je to hezky zpracované
    Anonym
  • kráááááááása!
    Anonym
Zeptat se

Vaše otázka

zpracovávám data... zpracovávám data...

Abyste se mohli ptát, musíte být registrováni a přihlášeni